Kurser i sociala medier 13 - 14 mars
Det har blivit allt viktigare att synas i sociala medier framförallt företag verksamma inom handel och turist- och besöksnäringen. Åmåls kommun är därför glada att kunna erbjuda kostnadsfria kurser inom ämnet.
Den 13-14 mars erbjuder Åmåls kommun kostnadsfria kurser inom sociala medier. Kursen genomförs av Eva Petersen på BYRO AS. Eva har hållit i fler än 50 föreläsningar och kurser i sociala medier de senaste sex åren och hon arbetar dagligen med att göra sina kunder synliga på sociala medier som Facebook, Instagram, Snapchat och LinkedIn.
- 13 mars kl.12.00-16.00: SoMe-kurs med inriktning mot privatmarknad. Fokus på Google-företag och Facebook.
- 14 mars kl. 9.00-13.00: SoMe-kurs med inriktning mot företagsmarknad. Fokus på Google-företag och LinkedIn.
- Var: Åmåls Stadshotell
Kurserna ger en bra introduktion till de möjligheter som finns med ett fokuserat arbete i sociala medier om man har ett medvetet förhållande till varumärke och marknadsföring. Kursen kommer täcka följande områden:
- Vilka är ni?
- Varför Facebook/LinkedIn – tal och statistik
- Meta – olika plattformar
- Förstå talen och algoritmen
- Tips för bra innehåll
- Annonsering på Facebook/LinkedIn
- Insikt i kampanjverktyg
- Analys
- Tid för några individuella tips till det egna företaget
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 5 mars 2024
- Publicerad:
- 5 mars 2024