Fakta om badförbud och algblomning i Åmåls kommun
Badplatsen i Edsleskog är en av de kommunala badplatserna som provtas och kontrolleras regelbundet. Foto: Jan Andersson
Med anledning av frågor om förekomst av algblomning och badvattenprovtagning vid badplatser i Åmåls kommun vill vi tipsa om var du hittar information om badvattenkvaliteten. Den redovisas på Havs- och vattenmyndigehetens hemsida. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Kommunens miljö- och hälsoskyddsenheten tar badvattenprover varannan vecka vid de kommunala badplatserna. Provsvaren från senaste provtagningen publiceras på Havs- och vattenmyndighetens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
I samband med provtagningen gör vi en okulär kontroll för att se om det förekommer algblomning i vattnet. Den 22 juli 2025 kontrollerades Örnäsbadet, badplatsen vid gamla kyrkan samt badplatsen vid Knarrbysjön.
Så kontrolleras badplatserna
Vid provtagningen kontrolleras vattnets bakteriehalt, vattentemperatur och algförekomst. Vattnet bedöms sedan som tjänligt, tjänligt med anmärkning eller otjänligt. Skulle vi upptäckta förekomst om algblomning eller av annan anledning avråda från bad kommer vi att informera om det på hemsidan.
Så hittar du mer information om badvattenprovtagning på våra badplatser
Du kan läsa mer om badvattenprovtagning i Åmåls kommun och provresultat på miljö- och hälsoskyddsenehetens sida om badvatten.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 31 juli 2025
- Publicerad:
- 23 juli 2025