Gå till innehåll

Röda Korset Åmål

Svenska Röda Korset

Vad gör Röda Korset i Åmål?

• Vi driver en second hand-butik med ett stort utbud av prisvärda kläder, textilier, böcker och prylar med allt från leksaker till verktyg beroende av vad som lämnas till oss. Vi har en populär vintage-avdelning och Re-design har ett hörn i butiken och ett showroom i källaren. Butikens överskott doneras till olika rödakors-projekt och gör nytta för både Åmål och världen!

• Vi arbetar för återbruk som minskar resursslöseriet för att handla begagnat är riktigt bra för miljön! Att ett plagg hittar en ny användare förlänger plaggets liv och sparar jordens resurser.

• Vi är en social mötesplats med butiken som trivsam träffpunkt för medlemmar och besökare. Här finns information om Röda Korset och någon att prata med. Butiken fungerar även som praktikplats för t.ex. språk- och arbetsträning.

• Vi är en del av krisberedskapen i Åmål genom att främja trygghet, förmedla information, organisera frivilliga och hantera allmänhetens gåvor.

• Vi arbetar för integration genom rådgivning och hjälp till flyktningar med vissa myndighetskontakter för till exempel familjeåterförening.

Gå med i Röda Korset i Åmål!

Plats
Röda Korset Kupan Åmål
Adress
Norra Långgatan 11, 662 30 Åmål
Övrigt
Öppettider på second hand-butiken: Mån, tis, tors, fre 13-18. Lör 11-14. Ons stängt. Sociala medier: Facebook: Rödakorset Åmål, Re-Design Kupan Åmål. Instagram: @rodakorsetamal, @kupan_vintage, @redesignkupanamal
Arrangör
Röda Korset Åmål
Telefon
073-073 55 62
E-post
amal@redcross.se
Webbplats
www.rodakorset.se/ort/vastra-gotaland/amals-kommun/