Gå till innehåll

Bokdagar i Dalsland 13-15 augusti 2026

Datum till
Tid till
Bokdagar i Dalsland

Sommarens stora litteraturfestival i Dalsland äger rum i Åmål tredje helgen i augusti och utökar och koncentrerar återigen Bokdagarna till området i Åmåls gästhamn kring Gamla kyrkan under fredagen och lördagen. Skaffa biljetter till fredagens och lördagens program, via Tickster, Åmåls och Bengtsfors bokhandlare. Till inledningskvällen på Dalslands Skafferi 13 augusti och Barnens Bokdagar är det fri entré. Återigen har vi underbara Bokdagar framför oss! Varmt välkommen till Dalsland i sommar!

Datum
till
Tid
till
Plats
Gamla kyrkan
Adress
Hamngatan 8
Kostnad
450-550 (tvådagars bättreprisbiljett til och med 1 mars 2026)
Ålder
0-100
Anmälan
secure.tickster.com/sv/pdk1f7kpmvyeh9y/products
Tillgänglighet på
evenemanget
Evenemanget äger rum i Gamla kyrkan, där det inte finns några trösklar, med handikappvänliga entréer och handikappvänligt utrymme i lokalen. Ingen toalett finns i lokalen, men vid turistbyrån strax intill. Mer utförlig information finns i Tillgänglighetsdatabasen: https://www.t-d.se/sv/TD3/Avtal/Amals-kommun/Gamla-Kyrkan/
Övrigt
Medverkande presenteras löpande fram till i maj 2026, när hela programmet presenteras och försäljning av dagsbiljetter börjar. OBS! Begränsat antal platser. Skaffa din biljett i god tid.
Arrangör
Bokdagar i Dalsland
Telefon
070-347 61 74
E-post
victor@bokdagaridalsland.se
Webbplats
www.bokdagaridalsland.se/event/bokdagar-i-dalsland-13-15-augusti-2026/