Gå till innehåll

Åmåls julmarknad

Datum
Tid till
Åmåls torg i juletid

Den första advent börjar den mysiga resan mot julafton, och i Åmåls centrum fylls gator och torg med julaktiviteter!

1:a advent och skyltsöndag - och det innebär julmarknad, julbodar, foodtrucks, shoppingtävling, tomteparad och skyltfönstertävling! Marknaden pågår kl. 12.00-18.00!

Kom och lämna din önskelista till Tomten som sitter vid granen kl. 13.30-14.00! Tomteparaden går från parkeringen bakom turistbyrån kl. 13.00 och landar hos jultomten i lagom tid för de som vill lämna sina önskelistor till tomten.

Rösta gärna på de butiker som är med i julskyltningen av sina skyltfönster!

Tillsammans med er önskar vi skapa en oförglömlig jul med en magisk Åmålskänsla!

För försäljare

För mer information om julmarknaden kan du mejla till turism@amal.se så återkommer vi med mer information. De försäljare som var med på 2024 års julmarknad har förtur till de platser vi har. Därefter släpps det fritt att skicka in sin intresseanmälan för alla andra. Beslut om vilka som får plats kommer innan sommaren. Observera att man måste skicka in sitt intresse via länken nedan - det räcker inte med att skicka epost!

Välkomna till Åmåls julmarknad!

Datum
Tid
till
Plats
Torget och bort till Gamla kyrkan via S. Ågatan
Adress
Kyrkogatan
Kostnad
Kostnadsfritt
Arrangör
Åmåls kommun
E-post
lena.lindbergwong@amal.se
Webbplats
www.amal.se/julmarknad