Gå till innehåll

Författarkväll med Antje Jackelén

Datum
Tid till
Bokdagar i Åmål

Bokdagar i Dalsland och Forum för poesi och prosa presenterar: Författarkväll med Antje Jackelén torsdagen den 6 februari på Åmåls Stadshotell.

Antje Jackelén

Antje Jackelén.

Hon är aktuell med boken Tio tankar för själens hunger, med vilken hon debuterar på Bokdagarscenen. I boken Tio tankar för själens hunger reflekterar före detta ärkebiskopen Antje Jackelén kring existentiella begrepp såsom förnuft, ångest, skam, frihet, försoning och hopp. I sina texter ger hon perspektiv på hur vi kan hantera oro och möta samtidens och vardagens utmaningar. Hon lyfter också fram de fem farliga P:na i vår tid – polarisering, populism, protektionism, postsanning och patriarkatet. Detta är första gången hon besöker Bokdagar i Dalslands evenemang.
– Själen behöver näring, säger Antje Jackelén, och det ger vi den genom att bolla de stora orden, idéerna och tankarna. Det är jag glad att få göra i den här boken. Det gör mig ont att vi har släppt iväg en hel generation utan tillgång till den existentiella skattkistan. Idag lär vi oss mycket om regler som gör att livet flyter på i det praktiska, men vi behöver också lära oss mer om den inre kompassen och rehabilitera omdömet.

Tio tankar för själens hunger består av tio texter som både skänker tröst och utmanar tanken. En bok att ha som inspiration och stöd i egna funderingar, för att stanna upp i vardagen en stund, för att läsa i bokcirkeln eller ge bort som gåva.

Evenemanget är ett samarbete mellan Forum för poesi och prosa, Bokdagar i Dalsland och Åmåls stadshotell.

Program

  • Kl 18 serveras en soppmåltid på Åmåls stadshotell.
  • Kl 19 Antje Jackelén berättar om och läser ur sin aktuella bok Tio tankar för själens hunger på Åmåls stadshotell. Signering efter författarens framträdande ingår.
  • Kvällen slutar cirka kl 20.30. Ställ gärna frågor till författaren!
Datum
Tid
till
Plats
Åmåls stadshotell
Adress
Kunsgatan 9
Kostnad
150:- (120:- för medlemmar)
Ålder
18-118
Anmälan
till www.tickster.com/se/sv/events/hxcgxcbbm3by4pu/2025-02-06/forfattarkvall-med-antje-jackelen, 070-347 61 74
Tillgänglighet på
evenemanget
Här finns all information om tillgänglighet: https://www.t-d.se/sv/TD3/Avtal/VGR/Amals-Stadshotell/
Övrigt
Soppa för 105 kronor (inklusive smör och bröd) serveras mellan kl 18 och 19 på Åmåls stadshotell. Soppan betalas på plats. Vi rekommenderar att förköpa biljett till evenemanget, eftersom antalet platser är begränsat. Åmåls bokhandel finns på plats med böcker och signeringsbord. Evenemanget sker denna gång utan paus. Ställ gärna frågor till författaren. Här kan du bli medlem i Dalslands Litteraturförening och få rabatter till alla evenemang: https://www.bokdagaridalsland.se/dalslands-litteraturforening/bli-medlem/
Arrangör
Bokdagar i Dalsland
Telefon
070-347 61 74
E-post
victor@bokdagaridalsland.se
Webbplats
www.bokdagaridalsland.se/event/forfattarkvall-med-antje-jackelen/