Gå till innehåll

Näringslivet hyllades under festkväll - Här är alla vinnarna!

Under fredag kväll, den 8 maj, samlades ett hundratal företagare, samarbetspartners och gäster på Dalslands Skafferi för årets näringslivsfest i Åmål. Kvällen bjöd på mingel, god mat, prisutdelningar och många glada möten – allt i en fantastisk stämning som höll i sig långt in på småtimmarna.

Under kvällen uppmärksammades flera företag och personer som på olika sätt bidrar till utveckling, engagemang och framtidstro i Åmåls kommun. Priser delades ut inom flera kategorier och publiken fick vara med och hylla både etablerade företagare och nya drivkrafter inom det lokala näringslivet.

Årets pristagare 2026

  • Årets ambition – Matilda Gabrielsson, Minibruket
    Prisutdelare: Susanne Ernell, ordförande Åmål Handel och ägare av ICA Supermarket Lejonet.
  • Årets Industri – Fire Fighting Systems
    Priset mottogs av Mikael Engberg.
    Prisutdelare: Magnus Hellström, ordförande Åmåls Industriförening.
  • Årets butik – By Cazandra, Cazandra Hagström
    Prisutdelare: Erna Media och Åmål Handel.
  • Årets satsning – Dalslands Skafferi, Andreas Tellfors och Andreas Larsson
    Prisutdelare: Susanne Ernell, Åmål Handel.
  • Årets Ambassadör – Sibylla
    Priset mottogs av Roger Fayad.
    Prisutdelare: Kristoffer Ljung och Jenny Christensen, Åmåls kommun.
  • Gesällbrev – Maja Kyrk
    Utdelare: Mikael Erlandsson, regionchef Företagarna.
  • Årets unga företagare – Erik Rolfsman, Rolfsmans Entreprenad
    Prisutdelare: Fredrik Pettersson och Mikael Erlandsson, Företagarna.
  • Årets företagare – Fredrik Pettersson, Ebbe Grävare
    Prisutdelare: Mikael Erlandsson, regionchef Företagarna, och Kristoffer Ljung, Åmåls kommun.

Näringslivsfesten är en viktig mötesplats för det lokala näringslivet och ett tillfälle att tillsammans uppmärksamma driv, entreprenörskap och engagemang som bidrar till utveckling.

– Det blev verkligen en kväll fylld av stolthet, glädje och framtidstro. Vi har ett starkt och engagerat näringsliv i kommunen och det var fantastiskt att få samlas och hylla alla de personer och företag som gör skillnad, säger Kristoffer Ljung, näringslivs- och kommunikationschef i Åmåls kommun.

Fotograf: Niklas Eriksson

Sidinformation

Senast uppdaterad:
12 maj 2026
Publicerad:
12 maj 2026