Gå till innehåll

Välkommen att kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter för media. Vid särkilda händelser eller frågor kan det hända att vi hänvisar till utvalda talespersoner.

Mediabeavkning av presskonferens

Michael Karlsson (M)
Ordförande i kommunstyrelsen
Telefon: 0532-170 17
E-post: michael.k.karlsson@amal.se
Besöksadress: Stadshuset, Kungsgatan 26 662 31 Åmål

Lars-Olof Ottosson (C)
1:e vice ordförande i kommunstyreslen
E-post: lars-olof.ottosson@amal.se

Mikael Nilsson (MP)
2:e vice ordförande i kommunstyrelsen (oppositionsförerädare)
Telefon: 070-415 65 42
E-post: mikael.nilsson_pol@amal.se

Mikaëla Thorén (C)
Ordförande i kultur- och utbildningsnämnden
E-post: mikaela.thoren@amal.se

Klas Häggström (L)
1:e vice ordförande i kultur- och utbildningsnämnden
E-post: klas.haggstrom@amal.se

Jan Sedenka (M)
Ordförande i välfärds- och arbetsmarknadsnämnden
Telefon: 0732-48 76 10
E-post: jan.sedenka@amal.se

Ove Kaye (SD)
Ordförande i teknik- och fritidsnämnden Säffle-Åmål
E-post: ove.kaye@amal.se

Leif Aronsson (C)
Ordförande i kommunfullmäktige
Telefon: 070-525 06 91
E-post: leif.aronsson@amal.se

Jan-Erik Samuelsson
Kommundirektör
Telefon: 0532-171 17
E-post: jan-erik.samuelsson@amal.se
Besöksadress: Stadshuset, Kungsgatan 26 662 31 Åmål

Kristoffer Ljung
Näringslivs- och kommunikationschef
Telefon:
0532- 174 48
E-post: kristoffer.ljung@amal.se
Besöksadress: Stadshuset, Kungsgatan 26 662 31 Åmål

Helena Wretman
Förvaltningschef välfärds- och arbetsmarkandsförvaltningen
Telefon: 0532-173 00
E-post: helena.wretman@amal.se
Besöksadress: Stadshuset, Kungsgatan 26 662 31 Åmål

Catrin Eriksson
Förvaltningschef kultur- och utbildningsförvaltningen
Telefon:
0532-173 43
E-post:
catrin.eriksson@amal.se
Besöksadress:
Stadshuset, Kungsgatan 26 662 31 Åmål

Björn Wennerström
Förvaltningschef samhällsbyggnadssförvaltningen
Telefon:
0532-170 63
E-post:
bjorn.wennerstrom@amal.se
Besöksadress:
Förrådsgatan 5, 662 34 Åmål

Christian Rådén
Räddningschef
Telefon: 0532-172 96
E-post: christian.raden@bengtsfors.se

Kontakt

Sidinformation

Senast uppdaterad:
18 mars 2024
Publicerad:
22 februari 2024